Meslek Yüksekokulu

Program Başkanının Mesajı

Beykent Üniversitesi Aşçılık Programının amacı üstün bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yönetici şefler yetiştirmek, zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. İki yıllık program süresince adaylara en temelden en ileri seviyeye kadar yemek sanatının tüm inceliklerini öğretmenin yanı sıra yiyecek- içecek işletmeciliğinin temel bilgilerinin verilmesi de amaçlanmaktadır. Öğrenciler birinci sınıfta genel İngilizce, ikinci sınıfta uygulamalı İngilizce dersleri olmak üzere toplamda 224 saat İngilizce dersi görmektedirler.

Yiyecek-içecek yönetimi ve yemek pişirme teknikleri teorik ve uygulamalı dersler olarak hazırlanmıştır. Klasik yemek pişirme teknikleri, Türk ve Dünya mutfaklarından örnekler, İleri Mutfak Teknikleri ve Tarif Geliştirme ve Sunum Teknikleri, Pasta ve Unlu Ürünler, Tatlı Üretim Teknikleri, Artizan Ürünler gibi uygulama dersleri ile öğrencilerimizin uluslararası alanda da çalışabilecek düzeye getirilmesi amaçlanmaktadır. 

Yeme-içmenin vazgeçilemez bir ihtiyaç, sağlıklı yaşam açısından bir yaşam kültürü ve bir sanat olduğuna inandığımız için programımızda Beslenme, Besin Güvenliği ve Hijyen, Toplam Kalite Yönetimi, Gıda Mevzuatı gibi derslerimizin yanı sıra gelecekte kendi işlerini kurmayı planlayan öğrencilerimiz için de, Girişimcilik eğitimi verilmektedir. Bunun yanında mesleğinde başarıyı yakalamış ve çeşitli alanlarda profesyonelleşmiş kişilerden de özel çalışmalar ve seminerlerle destek alınmaktadır.

Bölümde öğrencilerin bilgi, beceri ve yaratıcıklarını geliştirebilecekleri üst düzey teknoloji ile düzenlenmiş profesyonel aşçılık ve pastane mutfakları öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Mutfak uygulama dersleri aşçı üniforması ve araç gereçleri (beyaz aşçı ceketi, boyun fuları, aşçı kepi ve torşon) ile gerçekleştirilmektedir.

Bölümümüzü seçen öğrencilerimizin mezun olabilmeleri için 30 iş günü zorunlu staj yapmaları gerekmektedir. İsteyen öğrencilerimiz 30 iş günü staja ek 20 iş günü staj yapabilirler.

Aşçılık Programının eğitim dili Türkçedir. İngilizce hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır.

Öğr. Gör. Emre ÖZTÜRK

Program Başkanı